Pölkky voitti Oulun pelin, LiigaPloki karsintoihin

LiigaPloki-Pölkky Kuusamo 0-3 (20-25, 23-25, 24-26)

LiigaPloki pelasi kotiottelunsa poikkeuksellisesti Ouluhallissa runkosarjan voiton jo varmistanutta Pölkky Kuusamoa vastaan. Ottelua oli saapunut seuraamaan LiigaPlokin historian toiseksi suurin yleisömäärä 684 katsojaa!

Avauskokoonpanot:
LiigaPloki: Mansikkaviita, Stöckmann, Rasinperä, Harris, Jeger, Vainikka, liberona Piippo.
Pölkky Kuusamo: Luntamo, Lindberg, Shomaker, Payne, Lakowska Azab, Kujala, liberona Häkkinen.

Ottelu lähti tunnustellen käyntiin ja LiigaPloki oli alussa muutaman pisteen edellä. Pölkky kuitenkin otti ohjat käsiinsä ja karkasi jo 13-20 etumatkalle. LiigaPloki selvitti muutaman eräpallon ja pääsi hieman kaunistelemaan erälukemia.

Toisessa erässä LiigaPloki sai hyökkäyspeliään parempaan kuosiin ja erä eteni tasaisesti. 22-22 tilanteessa Pölkyn Laskowska Azabin pitkältä haiskahtanut syöttö tuomittiin ässäksi. LiigaPlokin protestointi ei luonnollisestikaan muuttanut tuomiota. Pölkky käytti tilaisuutensa ja vei erän lopun itselleen.

Kolmas erä oli tasaisin ja LiigaPloki johti sitä jo 23-19, mutta Pölkky nousi Paulina Lindbergin syöttövuorolla tasoihin ja jatkopalloilla erävoittoon 24-26.
Joukkueiden välinen ero kulminoitua hyökkäyspelaamiseen. Pölkky oli ratkaisupaikoissa selkeästi tehokkaampi, kun LiigaPlokin otteita niissä tilanteissa leimasi varovaisuus.

LiigaPlokin kohtaloksi koitui joutuminen liigakarsintaan, kun Oriveden Ponnistus voitti vieräspelissä Arctic Volleyn. ArVo voitti kaksi ensimmäistä erää selvästi ja varmisti sillä runkosarjasijoituksen kuudenneksi. Ottelun panoksen kadottua ArVolta OrPo hallitsi kolmen viimeisen erän tapahtumia ja otti tarvittavat kaksi sarjapistettä.

Valmentajien kommentit
Hakan Can Turan, LiigaPloki:- Olen tyytyväinen joukkueen taisteluun tänään. Erien lopulla pelimme ei ollut riittävän organisoitua ja Pölkky vahvana joukkueena käytti tilaisuudet hyväkseen. Olosuhteet olivat loistavat, kiitokset Oululle!

Sotiris Gkotsis, Pölkky Kuusamo:- Hyvä, että saatiin peli poikki kolmessa erässä. Viimeisin oli todella tiukka. Muistutin pelaajia aikalisällä, että nyt on noustava paremmalle tasolle.

Pelaajakommentit:

Oona Rasinperä, LiigaPloki:- Tasaisia eriä oli, mutta me sorruttiin taas varovaisuuteen ratkaisuhetkillä. Ensi viikolla jatketaan joko playoffeissa tai karsinnoissa

Erin Shumaker, Pölkky:- Olen iloinen, että selvitettin kolmessa erässä. Ei ole väliä, kuka tulee ensi viikolla playoffeissa vastaan.

Parhaina palkitut MVP:
LiigaPloki: Oona Rasinperä, Pölkky: Erin Shumaker

PRO Libero: Sanna Häkkinen, Pölkky

Finn Spring Villi-pelaajakisan palkitut:
LiigaPloki: Jayde Harris, Pölkky: Sanna Häkkinen

Parhaat pisteidentekijät:
LiigaPloki: Rasinperä 15 (+10), Stöckmann 9 (+3), Harris 8 (+3), Vainikka 7 (+4)
Pölkky Kuusamo: Shumaker 21 (+16), Lindberg 10 (+6), Laskowska Azab 10 (+8)

Otteluisäntänä Kuljetuspolar Oy

Yleisöä 682

 

LiigaPlokin taistelu ei riittänyt sarjapisteisiin

Pölkky oli vahvempi

Otteluisäntä Kujetuspolar Oyi palkitsi parhaina pelaajina LiigaPlokin Oona Rasinperän ja Pölkky Kuusamon Erin Shumakerin

Finn Spring Villi-pelaajakisan palkitut Jayde Harris ja Sanna Häkkinen